Kierowcy wielotonowych pojazdów ciężarowych doskonale zdają sobie sprawę z istotnej roli, jaką w tego typu pojazdach pełnią opony. Ich właściwy wybór ma ogromny wpływ na właściwości jezdne, a także bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu. W związku z tym, wybierając opony ciężarowe powinniśmy pamiętać o kilku istotnych czynnikach, a także zapoznać się z legendą oznaczeń. Jak zakupić opony odpowiednio spasowane z pojazdem?

Zapoznaj się z oznaczeniami na oponach

Zakupy opon do ciężarówki to bardzo czasochłonny proces. Kierowcy muszą bowiem uwzględnić liczne oznaczenia. Pierwszym kryterium jest dostosowanie opon do osi. Tutaj wyróżniamy cztery podstawowe oznaczenia: F lub S w przypadku osi kierowanej, D w przypadku osi napędowej, T w przypadku osi wleczonej, oraz Z w przypadku opon uniwersalnych. W praktyce, niewielu kierowców decyduje się na wybór opon uniwersalnych. Opony do przyczep muszą bowiem spełniać inne funkcje niż specjalistyczne opony do ciężarówki.

Pierwszym krokiem przy zakupie nowych opon jest spisanie dokładnych oznaczeń, których potrzebujemy przy wyborze nowego kompletu. Na ogumieniu znajdziemy informacje na temat szerokości opony, profilu, rodzaju ogumienia, a także indeksu nośności oraz prędkości. Każda opona posiada także własne miary ciśnienia. Dbanie o należyte ciśnienie opon to podstawowy czynnik związany z prawidłową eksploatacją.

Wysoka jakość ogumienia to priorytet

Opony ciężarowe decydują o naszym bezpieczeństwie oraz komforcie jazdy. Jednocześnie, jest to inwestycja na długie lata, a zatem, warto zdecydować się na poświęcenie nieco większego budżetu. Z całą pewnością należy unikać marek ekonomicznych odznaczających się kiepskim wykonaniem i krótką żywotnością. Klasa średnia zależy w dużej mierze od szczęścia. W tym segmencie można jednak znaleźć przyzwoite opony w dobrej cenie. Warto jednak poświęcić nieco więcej pieniędzy i kupić opony marki premium, które w wielu przypadkach zaoferują nam większą oszczędność z tytułu niższego spalania paliwa na długich dystansach.

Zastosowanie opon ciężarowych

Producenci wykorzystują różnorodne technologie, mieszanki ogumienia, a także specjalny sposób bieżnikowania w zależności od przeznaczenia opon ciężarowych. Przy zakupie musimy zatem uwzględnić wybraną formę transportu, który dzielimy w zależności od dystansu, rodzaju tras oraz warunków atmosferycznych. Inaczej skonstruowane są opony ciężarowe do transportu terenowego, mieszanego, a także miejskiego. Jeszcze inaczej prezentują się opony długodystansowe, które muszą odznaczać się długą żywotnością i dostosowaniem do każdych warunków.

Czy warto zdecydować się na zakup online?

Kierowy, którzy chcą skutecznie zoptymalizować koszty związane z zakupem nowych opon ciężarowych, mogą zdecydować się na zamówienie ze sklepu internetowego. W sieci możemy liczyć na nieco niższe ceny, ciekawe promocje, a także wygodne metody dostawy. Wybierając renomowany sklep online, taki jak Bohnenkamp, klienci mogą także liczyć na profesjonalne doradztwo. Dzięki temu, znacznie szybciej i wygodniej pozyskasz interesujące Cię opony, które zagwarantują wydajną i komfortową pracę na wiele lat.

W jaki sposób dobrać prawidłowe opony ciężarowe?

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.