Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stalowa Wola

Ekologia w architekturze - jak być eko budując dom?

Ekologia jest niezwykle ważnym tematem, którego nie można pomijać. Niestety - dużo większym problemem jest wcielenie w życie proekologicznych rozwiązań. Przynajmniej ze względów praktycznych. Często jednak bywa tak, że dzięki ekologii może zyskać nie tylko środowisko, ale również nasz portfel. Dokładnie tak wygląda ta kwestia w przypadku architektury, a dokładniej Eko Architektury - czyli wiodącej firmy na rynku, produkującej domki ogrodowe z drewna. Jest dzisiaj z nami Przemysław Balcewicz, dyrektor Eko Architektury. Zgodził się nieco przybliżyć nam kwestie związane z przedrostkiem “Eko” w nazwie firmy oraz oszczędnościami z tym związanymi.

Panie Przemysławie - dlaczego drewniane budowle są ekologiczne?

Powodów jest kilka. Tym, który pierwszy nasuwa się na myśl jest oczywiście sam budulec - materiał odnawialny, którego zużycie nie wpływa drastycznie na środowisko. Jest to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o ekologię związaną z drewnianymi domkami.

Drewno jest bowiem nie tylko naturalnym materiałem odnawialnym, ale również materiałem bardzo łatwym w obróbce. Co za tym idzie - koszta związane z produkcją elementów konstrukcyjnych są znacznie niższe od alternatywnych rozwiązań. Idąc dalej - podczas budowy domu z drewna nie potrzebujemy zbyt wielu metalowych elementów. Nie ma popytu, a więc i zużycie energii związane z ich produkcją maleje.

W końcu pojawia się kwestia samego użytkowania budowli. Ocieplone budynki - czy to domki ogrodowe, czy całoroczne budowle klasy A generują znacznie mniejsze koszty związane z ogrzewaniem. Ponownie więc - mniejsze zużycie energii powoduje oszczędność, na czym zyskuje środowisko i - naturalnie - nasz portfel.

A jak wygląda ta kwestia pod kątem - właśnie - oszczędności? O ile tańsze jest wybudowanie domu z drewna?

Oszczędność finansowa związana z budową domków drewnianych jest ściśle związana z tym, o czym powiedziałem przed chwilą. Zastanówmy się bowiem, z czego wynikają duże koszty tradycyjnego budownictwa? Rynek determinują ceny materiałów, a te są z kolei zawyżone przez wydatki związane z pozyskaniem i produkcją. W przypadku drewna ten problem praktycznie nie istnieje, ponieważ zarówno pozyskanie, jak i obróbka pobiera bardzo mało energii i środków. Dzięki temu firma produkująca domki ogrodowe z drewna - czyli na przykład Eko Architektura - jest w stanie zaproponować klientom znacznie niższą cenę od tradycyjnych firm budowlanych. Te koszty mogą być nawet kilkukrotnie niższe, i to nie tylko biorąc pod uwagę samą budowę, ale również późniejsze użytkowanie budowli.

Czy jednak nie cierpi na tym jakość wykonania? Drewno chyba nie jest zbyt trwałym budulcem.

Zanim odpowiem - proszę wybaczyć - poprawię Pana: drewno kiedyś nie było zbyt trwałym materiałem budowlanym. Dzisiaj jednak mogę śmiało powiedzieć, że może być równie wytrzymałe - a czasem nawet wytrzymalsze - od cegły czy betonu. Wynika to z wiedzy, którą przez lata zdążyliśmy zdobyć - czyli chociażby:

  • Gatunek i pochodzenie drewna przeznaczonego pod budowę. Najwytrzymalsze jest jodłowe i sosnowe z regionu północnego
  • Odpowiednia wilgotność drewna, która powinna się mieścić w przedziale od 14 do 18 procent
  • Projekt budowli - czyli stworzenie konstrukcji, która umożliwia wodzie swobodne spływanie na podłoże. Ta nie osadza się na konstrukcji, przez co drewno nie gnije i nie ulega zniszczeniu
  • Odpowiednia impregnacja i konserwacja materiału - jest to bowiem kluczowe pod kątem utrzymania, jeśli uwzględnimy czynniki destruktywne, jak wilgoć czy światło słoneczne.

Nasze domki dostępne są również we Francji:

Chalet PRO

187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE

tel. 04 85 44 00 20

https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons