Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stalowa Wola

Nordic walking - sport dla każdego

Wszyscy wiemy, że ruch jest niezbędny dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie tylko pomaga utrzymać ciało w dobrej formie, ale również wpływa pozytywnie na samopoczucie, pozwala dłużej zatrzymać młodość. Jednym ze sportów, który ma doskonały wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu jest nordic walking. To sport, który mogą uprawiać osoby w każdym wieku, bez względu na kondycję i stan zdrowia.

Nordic walking – co to jest?

Nordic walking, czyli popularny marsz z kijami, to dyscyplina, która wywodzi się z Finlandii. Powstała z myślą o narciarzach biegowych, którzy w okresie letnim chodzili z kijami i w ten sposób trenowali. Z czasem nordic walking stał się samodzielną dyscypliną, którą pokochali ludzie na całym świecie. Chodzenie z kijami aktywuje do pracy niemal 90% mięśni, i, co ważne, nie obciąża stawów. To sport bezpieczny, który mogą uprawiać osoby starsze, po urazach, kontuzjach, o słabej kondycji. Chodzić można wszędzie, ale najbardziej polecane są miękkie podłoża, lasy, parki, łąki. W sporcie bardzo ważna jest technika chodzenia, która wpływa na prawidłową pracę mięśni i stawów. Ruchy muszą być skoordynowane, musimy zwracać uwagę na naprzemienny rytm pracy rąk i nóg. Kije mają służyć do wybicia się od podłoża, nie do podpierania. W trakcie marszu sylwetka powinna być wyprostowana, mięśnie kręgosłupa napięte, a krok powinniśmy zaczynać od pięty. Regularnie uprawiany nordic walking ma zbawienny wpływ na cały organizm. Wpływa m.in. na:

  • poprawę wydolności organizmu,
  • wzmocnienie nóg, rąk, brzucha, bioder,
  • redukcję dolegliwości kręgosłupa,
  • większą koordynację ruchową,
  • poprawę stanu układu kostno-mięśniowego, 
  • dotlenienie organizmu,
  • utratę zbędnych kilogramów,
  • poprawę samopoczucia,
  • wspomaga pracę serca i układu krwionośnego.

Aby nordic walking przyniósł oczekiwane rezultaty, powinniśmy trenować 2-4 razy w tygodniu. Na początku warto zacząć od krótkich, kilku kilometrowych spacerów, które wraz ze wzrostem kondycji, należy wydłużać.

Nordic walking – potrzebny sprzęt

Nordic walking to sport dla każdego, który nie wymaga dużych nakładów finansowych. Niezbędnym sprzętem są kije, które powinny mieć gładką, drobną rękojeść oraz specjalną rękawicę. Rękawica umożliwia wypuszczenie kija w trakcie wybicia, powinna być dobrze dopasowana, wygodna, łatwa do zdejmowania. Kije muszą być dobrane do wzrostu użytkownika. Możemy je dopasować na dwa sposoby, tzn. aby dobrać odpowiednią długość, kije należy ustawić pionowo. Odpowiednia długość będzie wtedy, gdy kąt ugięcia w łokciu będzie wynosił ok. 90 stopni. Można również zastosować przelicznik, według którego wzrost trzeba pomnożyć przez wartość 0,68. Otrzymany wynik będzie wskazywał idealną długość kija. Osoby, które chodzą po twardym terenie, powinny zaopatrzyć się również w buciki, zakładane na grot kija, które amortyzują, przekazują siłę odpychania na podłoże, a także zapobiegają ślizganiu się po gładkich i mokrych nawierzchniach. Oprócz kijów przydadzą się również odpowiednie buty, które powinny dobrze podtrzymywać piętę oraz zabezpieczać palce. Istotne, aby były oddychające i mały elastyczne podeszwy. Osoby trenujące regularnie, mogą również zaopatrzyć się w odzież i bieliznę, zapewniającą komfort podczas aktywności.

Nordic walking – od czego zacząć?

Mimo że nordic walking nie jest skomplikowany, to warto skorzystać z kilku lekcji z instruktorem. Trener pomoże nam dobrać kije, pokaże jak je prawidłowo trzymać, udzieli wskazówek, jak stawiać stopę i odbijać się od podłoża. Najczęstszej 1-3 godziny lekcji z instruktorem wystarczą, aby zacząć prawidłowo chodzić. Osoby uprawiające sport amatorsko, mogą wybrać aluminiowe kije regulowane, które można dopasować do wzrostu użytkownika, ich zaletą jest również niska cena. Do pierwszych marszów z kijami wystarczą wygodne buty turystyczne lub buty sportowe o elastycznej podeszwie, dresy i sportowa bluza czy koszulka. Jeżeli stwierdzimy, że chcemy uprawiać sport bardziej profesjonalnie, może wybrać wysokiej jakości produkty, które pozwolą efektywny trening i zwiększyć swoje osiągi. Warto poznać ofertę produktów do Nordic Walking w sklepie Decathlon i wybrać akcesoria idealne dla swoich potrzeb.

Sprzęt dla amatorów i zawodowców

Produkty do Nordic Walking możemy kupić w dobrych sklepach sportowych. W ofercie Decathlonu dostępne są akcesoria do nordic walking zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, mogą zdecydować się na kijki teleskopowe NW P120, które dzięki regulowanej długości, mogą służyć całej rodzinie. Są solidne, odporne na wstrząsy, cechuje je wysoka przyczepność i atrakcyjna cena. Możemy również kupić kijki teleskopowe do nordic walking NW P120 dla dzieci, które umożliwią wspólne rodzinne spacery, zapewnią aktywność, której tak potrzebują najmłodsi. Profesjonaliści, którzy biorą udział w zawodach, trenują na długich dystansach będą zadowolenie z kijów PW P900. Zostały stworzone dla entuzjastów nordic walking, którym zależy na wynikach. Są wykonane w 80% z włókna węglowego, mają skośne końcówki z wolframu, które ułatwiają wybicie, odpinany pasek na nadgarstek oraz ergonomiczną rączkę z korka. Pokonywanie rekordów ułatwią również profesjonalne buty NW 900 Flex-H, które posiadają elastyczną podeszwę zapewniającą dobrą przyczepność. Wstawki PU na przodzie podeszwy i przy pięcie gwarantują doskonałą dynamikę, a system nacięć w zgięciach stopy Flex-H zapewnia dużą giętkość. Buty są odporne na niewielki deszcz, mają 4 mm bieżnik z wytrzymałego kauczuku, zapewniający dobrą przyczepność.

Nordic walking to forma ruchu dla każdego. Chodzić mogą dzieci, rodzice i dziadkowie. Zaletą sportu jest niska podatność na kontuzje, dostępność oraz niemal całkowity brak przeciwwskazań. Sport polecany jest dla osób otyłych, w tracie rekonwalescencji oraz tych, które wcześniej były na bakier z aktywnością. Pozwala poprawiać wydolność organizmu, jest świetnym wstępem do innych dyscyplin. Chodzić można wszędzie, niezależnie od pogody. Wystarczą tylko kije, wygodne buty i motywacja do zdrowego spędzania czasu.