Tajemnice XIX – wiecznej wsi? Próby rozwikłania lasowiackiej gwary? A może wspominki babci Gieni? Poruszcie swoją wyobraźnię, stwórzcie „Krótki Film o Lasowiakach” i wygrajcie nagrody.

DLA KOGO?

Do udziału w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zapraszamy autorów maksymalnie siedmiominutowych utworów audiowizualnych, które w dowolnej formie odwołują się do dziedzictwa i kultury ludowej Lasowiaków. Filmy są zgłaszane w dwóch kategoriach – głównej (bez ograniczeń wiekowych) i młodzieżowej (dla młodzieży w wieku szkolnym). Prace konkursowe mogą być realizowane zarówno z użyciem profesjonalnego jak amatorskiego sprzętu, w tym również telefonów komórkowych. Liczy się przede wszystkim pomysł, staranność wykonania i przedstawienie tematu kultury Lasowiaków.

O CZYM?

Lasowiacy – grupa etnograficzna z terenów Puszczy Sandomierskiej, z wyróżniającą się kulturą ludową, wzornictwem, muzyką, śpiewem, gwarą – dają szerokie pole do twórczej wypowiedzi. Celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowania ich kulturą poprzez kreatywne i nieszablonowe formy filmowe. Zgłoszone utwory mogą prezentować zarówno tradycyjne formy kultury lasowiackiej jak jej współczesne ujęcie, a także daleko idące inspiracje elementami tej kultury. O Lasowiakach wiele można dowiedzieć się np. odwiedzając niezwykle ciekawy Skansen w Kolbuszowej lub choćby wchodząc na stronę internetową Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. http://www.muzeumkolbuszowa.pl/

DO KIEDY?

Filmy należy zgłaszać do dnia 30 sierpnia 2022. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas Finału II Festiwalu Kultury Lasowiackiej18 września 2022 w Stalowej Woli.

JAKIE NAGRODY?

Na zwycięzców w obu kategoriach czekają nagrody rzeczowe (kat. młodzieżowa) i finansowe (kat. główna). Łącznie do rozdania mamy minimum 6 000 zł, a laureat pierwszego miejsca kat. głównej może liczyć na nagrodę 2 000 zł!

JAK ZGŁOSIĆ?

Film należy zgłosić za pomocą formularza online. https://forms.gle/7s93d2azQiDsVu796

Przed zgłoszeniem obligatoryjnie należy zapoznać się z regulaminem.

Konkurs odbywa się w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej.

Więcej informacji pod numerem telefonu 17 853 52 57 w.32, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin konkursu