7 sierpnia w Parku Miejskim w Stalowej Woli odbył się podkarpacki półfinał festiwalu „Polska od Kuchni”. Uczestnicy festiwalu, na którego miejsce wybrano nasze miasto jako jedyne na Podkarpaciu, mieli okazję przyglądać się zmaganiom Kół Gospodyń Wiejskich w kilku kategoriach konkursowych – kulinarnym, artystycznym, Miss Wdzięku w dwóch kategoriach wiekowych oraz konkursie kobiety gospodarnej i wyjątkowej. Ponadto, publiczność sama mogła wybrać zwycięzcę poprzez głosowanie sms’owe.

Konkursy na festiwalu w Stalowej Woli

Stalowa Wola przywitała gości najsmaczniejszymi potrawami z całego regionu. Mieliśmy okazję spróbować między innymi korowaja weselnego, kołacza, wyjątkowych domowych rosołów oraz przepysznych bigosów. Zwycięskim daniem okazał się kasiok przygotowany przez KWG „Mazurzanie” w Mazurach.

Uczestnicy festiwalu prezentowali szeroki wachlarz swoich talentów. W Stalowej Woli można było podziwiać występy sceniczne: ludowe tańce i śpiew, scenki przedstawiające tradycyjne obrzędy ludowe oraz prezentacje pięknego tkactwa i haftu. Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Raniżowskiej zachwyciło jury przyśpiewkami w wykonaniu zespołu Chamełka i tym samym zdobyło pierwsze miejsce.

W kolejnym konkursie – Miss Wdzięku, kobiety z całego województwa podkarpackiego prezentowały się w trzech wyjściach na scenie. Pierwszy w stroju nawiązującym do tematu przewodniego tegorocznego wydarzenia jakim jest tradycyjne polskie wesele. Kolejne, bogate w feerię barw stroje regionalne oraz eleganckie, wieczorowe kreacje. Tytuł Miss Wdzięku zdobyła Magdalena Kosztur z KGW w Dymitrowie Małym a Miss Wdzięku 45+ Jolanta Skowron z KGW w Jaźwinach.

Z kolei w konkursie – kobieta gospodarna i wyjątkowa, którego celem była promocja oraz wsparcie aktywnej działalności Kół Gospodyń Wiejskich na rzecz lokalnych społeczności, zwycięzcą okazało się KGW Moja Wolica Ługowa.

Atrakcje dla uczestników

Odwiedzający festiwal na pewno nie zaznali nudy. Przez całą niedzielę w Parku Miejskim można było oglądać pokazy kulinarne Kuby Steuermarka, który przygotował pamułę z ziemniakami i studzionkę bobowo-serową. Kolejki do spróbowania tych smakowitych dań nie miały końca. Prowadzący festiwal prezenter Mateusz Szymkowiak oraz zespół Horyzonty ze swoimi dwoma koncertami roztańczyli wszystkich gości, którzy zawitali do Stalowej Woli. Swoją obecnością zaszczyciła nasze miasto również Miss Polonia 2020/21 Natalia Gryglewska, która uczestniczyła w obradach jury konkursu Miss Wdzięku. Występ kapeli i chóru Lasowianka ze Stalowej Woli był idealnym dopełnieniem całego festiwalu. Nagrody dla zwycięzców wręczały: Agata Krzek wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej oraz Karolina Paleń radna Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Finał w Warszawie

Najsmaczniejsza ogólnopolska trasa pn. Festiwal „Polska od Kuchni” odwiedza każde województwo po to, aby 1 października zaprosić wszystkich na NAJWIĘKSZE WESELE W POLSCE na PGE Narodowym. Tysiące weselników i prawdziwa polska gościnność. To właśnie tam zwycięzcy pierwszych miejsc w województwie podkarpackim oraz ci wybrani przez publiczność, zawalczą o główne nagrody festiwalu.