Stalowa Wola otrzymała 5 mln euro na kosmiczny projekt dla młodych talentów
Stalowa Wola dołącza do grona miast realizujących innowacyjny projekt „SPACE 4 TALENTS”, wspierany przez Komisję Europejską. To ogromna szansa na rozwój młodych talentów oraz przemysłu kosmicznego w regionie.
  1. Stalowa Wola otrzymała grant w wysokości prawie 5 milionów euro.
  2. Projekt „SPACE 4 TALENTS” ma na celu wspieranie młodych talentów.
  3. Współpraca z partnerami z branży przemysłowej i naukowej.
  4. Planowana siedziba projektu to Akcelerator Przemysłowy Agencji Rozwoju Przemysłu.

Stalowa Wola znalazła się w gronie 22 europejskich miast, które otrzymały bezpośrednie finansowanie z Komisji Europejskiej na realizację innowacyjnego projektu „SPACE 4 TALENTS”. Wysokość grantu wynosi prawie 5 milionów euro. Podczas konferencji prasowej poinformowali o tym Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny podkreślił, że jest to ogromna szansa na rozwój miasta i regionu. „Mamy dzisiaj dla Mieszkańców Stalowej Woli, regionu i całej Polski 'kosmiczne wiadomości'. Stalowa Wola znalazła się w wyjątkowym gronie miast europejskich, które uzyskały bezpośrednie finansowanie z Komisji Europejskiej na innowacyjny projekt o europejskiej skali. Nasze miasto zostało wybrane jako jedno spośród 112 miast, które aplikowały o te środki i znalazła się w gronie takich ośrodków jak m.in. Ateny, Kopenhaga, Amsterdam czy Mediolan. Projekt 'SPACE 4 TALENTS' ma za zadanie napisać nowy horyzont możliwości, szczególnie dla młodych ludzi, którzy swoje pasje i talenty będą mogli realizować właśnie w Stalowej Woli. To wielka szansa na to, aby Stalowa Wola stała się ważnym ośrodkiem przemysłu kosmicznego w Polsce i Europie. Jestem przekonany, że to przedsięwzięcie przyciągnie młode talenty, stworzy nowe miejsca pracy i przyczyni się do dynamicznego rozwoju naszego regionu”, powiedział Prezydent.

Projekt, którego całkowity budżet wynosi 6 227 384,00 euro, będzie realizowany w dwóch etapach. Etap Inicjujący potrwa od 1 czerwca do 30 listopada 2024 roku, natomiast Etap Realizacji zaplanowano na okres od 1 grudnia 2024 roku do 29 lutego 2028 roku.

Marszałek Władysław Ortyl zaznaczył, że innowacyjne specjalizacje są kluczowe dla rozwoju gospodarczego regionu. „Przestrzeń dla działań inteligentnych specjalizacji na Podkarpaciu nie jest zawężona do z góry określonych miast. Pragnę pogratulować i podziękować Stalowej Woli za to otwarcie na przestrzeń kosmiczną. Innowacyjne specjalizacje są motorami rozwoju i obszarami, które musimy aktywizować. Mogą mieć one największe wpływy oraz wykazują największe efekty, jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy. Stalowa Wola będzie na pierwszych stronach kosmicznych działań skierowanych do młodych ludzi. Będzie to swoiste poszukiwanie diamentów, które będą podlegać 'szlifowaniu' w działaniach tego projektu”, dodał Marszałek.

Projekt „SPACE 4 TALENTS” zakłada współpracę z partnerami z branży przemysłowej, nauki oraz organizacjami pozarządowymi i otoczenia biznesu. Jego głównym celem jest stworzenie przestrzeni i perspektyw rozwoju dla utalentowanej młodzieży. Planowaną siedzibą projektu będzie Akcelerator Przemysłowy Agencji Rozwoju Przemysłu, który zapewni zarówno powierzchnię biurową, jak i produkcyjną.

Realizacja tego projektu stawia Stalową Wolę na mapie ważnych ośrodków przemysłu kosmicznego w Polsce i Europie, co może przyciągnąć młode talenty oraz stworzyć nowe miejsca pracy, przyczyniając się do dynamicznego rozwoju regionu.


Opierając się na: UM Stalowa Wola