Jak samodzielnie uszczelnić okna w mieszkaniu?

Okna są jednym z najsłabszych punktów w naszym domu. Zimne noce wprawiają w dyskomfort, ponieważ mamy nieszczelne okna. Różnica temperatur, otwieranie i zamykanie okna, czy też ogólne zużycie materiału mają wpływ na przepuszczanie wilgoci oraz zimnego powietrza.

O czym warto pamiętać? – praktyczne wskazówki!

Eksperci twierdzą, że przez nieszczelne okna ucieka około 25-30% ciepła. Żeby to sprawdzić, możemy po prostu przyłożyć rękę w okolice klamki lub samej ościeżnicy, jeśli poczujemy zimny powiew to znak, że okna należy uszczelnić. Jest kilka metod, które stosuje się, żeby zapobiec uciekaniu ciepła i zwiększeniu izolacji.

  • Wymiana uszczelek – po kilku latach okna ulegają zniszczeniu, kruszą się lub odpadają, dlatego warto co jakiś czas je wymienić. Zazwyczaj to uszczelki są powodem przepuszczania ciepła lub wilgoci.
  • Specjalne taśmy – sklepy budowlane w swoim asortymencie oferują taśmy, które skutecznie uszczelniają okna. Jak to zrobić? Na samym początku musimy wyczyścić ościeżnice ze wszystkich zabrudzeń, ponieważ może to spowodować nieprzyleganie materiału. Następnie kleimy połowę taśmy na ościeżnicy a połowę na murze. W tym przypadku warto się zwrócić do specjalisty, który dobierze odpowiedni produkt, jak i fachowo wykona montaż. Taśmę można zamalować lub odpowiednio przyciąć, aby była mniej widoczna.
  • Pianka – jedna z najbardziej skutecznych metod uszczelniania. Pamiętajmy, że pianka może zwiększyć swoją objętość o nawet 3 razy, warto to mieć na uwadze, wykonując tak zabieg. Nadmiar bez problemu możemy odciąć nożykiem, żeby wszystko wyglądało estetycznie.
  • Listwy – Mogą posłużyć nie tylko jako uszczelnienia, ale spełniać będą także funkcję estetyczną. Często wykorzystuje się je do wykończenia okien. Litwy dają nam gwarancję uszczelniania okna, ponieważ odporna jest na wszystkie warunki atmosferyczne. Ważną kwestią jest montaż, dlatego od czasu do czasu musimy sprawdzić, czy przypadkiem nie utrudniają nam otwierania okna.
  • Silikon – znana metoda, które nadaję się na uszczelnienie małych szpar. Silikon nie ma właściwości rozprężających, więc do większych nieszczelności należy użyć pianki. W tym przypadku do wyboru mamy szeroką gamę kolorów, więc na pewno znajdziemy taki, które będzie pasował do całej aranżacji. 

Uszczelnione okna dają gwarancję bezpieczeństwa i komfortowego spędzania czasu. Wydatki na ogrzewanie także zmaleją, a wszyscy domownicy na pewno odczują różnicę. Okna należy regulować dwa razy do roku, ponieważ w zależności od pory roku materiał się kurczy lub rozszerza. Więcej informacji na stronie: https://aranzujzpasja.pl/