Heroiczne życie i śmierć rotmistrza Witolda Pileckiego na scenie w Stalowej Woli
Wczoraj, w naszym mieście, odbyło się wyjątkowe wydarzenie teatralne, które poświęcone było pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera narodowego Polski. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć monodram "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki", który przeniósł ich w czasy drugiej wojny światowej oraz pokazał niezwykłe życie i poświęcenie tytułowego bohatera.
  1. Monodram został zaprezentowany w Spółdzielczym Domu Kultury.
  2. Występ zorganizował Prezydent Miasta, Lucjusz Nadbereżny.
  3. Przemysław Tejkowski w roli głównej z niezwykłą głębią odwzorował postać Rotmistrza.
  4. Przedstawienie opierało się na autentycznych dokumentach i pamiętnikach Pileckiego.

Przemysław Tejkowski, aktor znany z głębokiego podejścia do ról, które odtwarza, tym razem wcielił się w Rotmistrza Witolda Pileckiego, prezentując jego życie od momentu dobrowolnego aresztowania, poprzez działalność w obozie Auschwitz, aż do tragicznego końca w 1948 roku. Sposób, w jaki zdołał oddać emocje i dylematy, z jakimi zmagał się Pilecki, z pewnością nie pozostawił obojętnym żadnego z widzów.

Spektakl, który zyskał uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności, został wyreżyserowany przez Sławomira Gaudyna, a atmosferę dopełniała muzyka skomponowana przez Jacka Chrobaka. Wydarzenie to nie tylko artystyczne doświadczenie, ale również ważna lekcja historii, która przypomina o wartościach takich jak odwaga, poświęcenie i miłość do ojczyzny.

Patronat nad wydarzeniem objęły Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Rzeszowie, co dodatkowo podkreślało wagę i rangę tego przedsięwzięcia. To wyjątkowe przedstawienie nie tylko przybliżyło mieszkańcom sylwetkę jednego z największych bohaterów narodowych, ale również pozwoliło na chwilę refleksji nad ceną, jaką płacimy za wolność i niezależność naszego kraju.


Urząd Miasta Stalowej Woli