Dwadzieścia dwie pary złączone na ślubnym kobiercu ponad pół wieku, przeżywa w tym czasie swoje złote i diamentowe jubileusze małżeńskie. 19 listopada 2023 roku zostali uhonorowani wyjątkowymi medalami nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę za długoletni staż małżeński, które wręczali Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli oraz Marcin Maziarz Kierownik USC w Stalowej Woli.

– To dla nas, samorządu miasta Stalowej Woli wielki zaszczyt, kiedy w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej możemy uhonorować małżeństwa, które w tak wielkim zaufaniu, wzajemnym szacunku, przyjaźni i miłości, przez wiele lat budowały swoją rodzinę, dając sobie wzajemne wsparcie. Odznaczenie, które dzisiaj wręczamy jest bardzo szczególne i wyjątkowe. Jest to medal, którego nie można zdobyć, jak wiele innych – szybko i w pojedynkę. Ten medal zdobywa się idąc razem przez pięćdziesiąt lat wspólnego życia. Dla całej naszej społeczności miejskiej, to piękny przykład jaką siłą jest rodzina i miłość. Za tę Państwa miłość, pracę, cierpliwość, chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować. Jesteście „latarnią”, która wskazuje innym, jak pięknie można wspólnie wędrować przez życie, pracować, przezwyciężać złe momenty oraz budować sferę duchową i materialną miasta Stalowej Woli oraz naszej Ojczyzny – mówił podczas wręczania odznaczeń prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Dziękuję Państwu za te 50 lat wspólnej wędrówki przez życie – w złym i dobrym. W czasach, kiedy instytucja małżeństwa jest tak często atakowana, jesteście przykładem, że tak długie, wspólne życie jest możliwe i bardzo potrzebne. Państwa długoletnie pożycie małżeńskie wnosi istotne dary dla Polski i naszego miasta Stalowej Woli. Serdecznie dziękuję za każde wasze dobro i życzę Państwu długich lat z zdrowiu i kolejnych pięknych jubileuszy – przekazał gratulacje i podziękowania Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli. 

Medale za 50-lecie Pożycia Małżeńskiego od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali: Stanisława i Zygmunt Bartoszkowie, Janina i Henryk Bełzakowie, Ewa i Kazimierz Bizoniowie, Anna i Andrzej Cwankowie, Adela i Roman Jędralowie, Maria i Piotr Kołodziejowie, Helena i Stanisław Konieczny, Irena i Jerzy Terpińscy, Halina i Tadeusz Lawerowie, Zofia i Jerzy Lebiodowie, Zofia i Kazimierz Lindowie, Stanisława i Edward Moszkowiczowie, Maria i Wacław Oszustowie, Krystyna i Stanisław Politowie, Irena i Czesław Zasowscy, Maria i Piotr Kopuścińscy, Krystyna i Zygmunt Rejzerewiczowie, Anna i Edward Tomczykowie, Lucyna i Antonii Wróbewscy, Stefania i Roman Zakowany. Państwo Maria i Józef Pyretowie oprócz jubileuszowych medali otrzymali pamiątkowy grawer z okazji diamentowego jubileuszu małżeństwa. 

Jubileusze odbyły się w Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali artyści: Miriam Bizoń – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli, Aleksandra Walczyk i Natalia Siek – uczennice Społecznej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli oraz chór Gaude Vitae pod batutą Ewy Woynarowskiej. Akompaniował Pan Ryszard Marchewka.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiony został w 1960 roku. Nadawany jest osobom, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. 

PROCEDURA PRZYZNAWANIA MEDALI ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE

Medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznawane są na wniosek. Każda para lub inna zainteresowana osoba w imieniu Jubilatów może złożyć wniosek o przyznanie medalu za długoletnie pożycie małżeńskie. Dokument do pobrania dostępny jest na stronie: https://www.stalowawola.pl/urzad-miasta/druki-urzedowe-pobrania/ i stacjonarnie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wypełniony druk należy złożyć w USC lub w Biurze Obsługi Klienta (ul. Wolności 7), albo przesłać skan podpisanego dokumentu na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Złożone przez zainteresowanych podanie jest podstawą do wnioskowania przez miasto do Wojewody Podkarpackiego o przyznanie wyróżnienia za długoletnie pożycie małżeńskie. Wniosek w Urzędzie Wojewódzkim procedowany jest do około pół roku. 

Medale nie są przyznawane „z urzędu” wszystkim małżeństwom z 50-letnim i dłuższym stażem, ponieważ każda para ma indywidualną sytuację życiową i nie każda wyraża chęci czy możliwości przyjęcia odznaczenia. Stąd też zachęcamy wszystkich Jubilatów albo członków rodzin do indywidualnego zgłaszania wniosków do Urzędu Stanu Cywilnego w Stalowej Woli.